Logo Logo
Vietnamský koriander (persicaria odorata)
  • 14.03.2018
  • Vietnamský koriander,vietnamská kuchňa,ázijská kuchyňa

V slovenskej republike a celkovo aj v Európe je vietnamský koriand, tiež označovaný ako pálivá mäta, takmer neznámy bylinka. Do ázijských pokrmov s pridáva z dôvodov svojej pikantnosti vďaka ktorej dodáva nezameniteľnú pikantnú chuť.

Charakteristika

Vietnamský koriand sa chuťou podobá nám známemu koriandu, avšak správny botanický názov je stavikrv vonné (persicaria odorata). Vietnamský koriander nesie prezývku "pálivá mäta" a to vďaka jeho chuti, ktorá je ľahko citrusová s pikantným dozvukom. Z názvu je zrejmé, že bylinka pochádza z Vietnamu. Do Európy sa dostala vďaka vietnamským emigrantom v polovici dvadsiateho storočia. Bylinka je rozšírená prevažne v tradičnej juhoázijskej kuchyni.

Pestovanie

Persicaria odorata sa u nás pestuje ako prenosná alebo izbová rastlina, pretože nie je mrazuvzdorná. Dorastá do výšky 30 až 50 centimetrov. Prospieva v humózna pôde na slnečnom aj polotienistom stanovišti. Od jari do jesene ju možno pestovať v kvetináči na záhrade, na zimu ju prenesieme do bytu alebo zimnej záhrady. Čerstvé listy môžeme tak zberať aj cez zimu. Rastlina má rada vlhko, a preto potrebuje pravidelnú zálievku. Vietnamský koriander najlepšie rozmnožíte vegetatívne, odrezkami alebo koreňovými výhonky.

Použitie

V celej asisjké kuchyni do zeleninových šalátov, ktoré získajú pikantnú charakter. Môže sa tiež nakrájať na chleba s maslom. Dáva sa tiež do "Lakšmí" čo je typická východoázijskej polievka s kokosovým mliekom. Použijeme ho do ryžových pokrmov, k rybám, aj pod dusené mäso. Ale pozor, lístky vietnamského koriandra sa zásadne nevarí, pridávajú sa do jedla tesne pred servírovaním, inak by stratili svoju korenistú chuť.

Účinky

V juhovýchodnej Ázii sa hojne pridáva do všetkých typov jedál, pretože vietnamský koriander podporuje dobré trávenie a zažívanie. Pôsobí proti zápche a nadúvanie. Bylinka má protizápalové a antibakteriálne účinky, výluhy z rastliny pôsobí proti svrbeniu, zápalov na koži alebo akné. Vo Vietname sa traduje, že má táto bylina schopnosť tlmiť sexuálnu túžbu. Preto je vraj obľúbenou bylinou mnohých budhistických mníchov žijúcich v celibáte.